Zachráníme data z vašeho disku!
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Pevný disk, HDD

Jak funguje pevný disk (HDD), co mu nejčastěji vadí, jakými poruchami trpí a jak jsou které značky disků poruchové? Čtěte dál a vše se dozvíte.

Pevný disk – složení a princip fungování

Pevný disk (HDD, anglicky hard disk drive) je zařízení používané ve stolních počítačích, noteboocích, serverech atd. pro dočasné nebo trvalé uchovávání velkého množství dat pomocí magnetické indukce. Je dnes běžnou součástí počítačů, kapacity se pohybují obvykle od 20 do 1000 GB. Jde o pevně uzavřenou jednotku, která uvnitř obsahuje několik nad sebou umístěných rotujících kotoučů (záznamových ploten). Tyto plotny se otáčejí konstantní rychlostí (obvykle 3600 až 7200 otáček za minutu) po celou dobu co je pevný disk HDD) připojen ke zdroji elektrického napájení. Aby se plotny točily, nemusí se na ně přitom neustále číst nebo zapisovat. Rychlé otáčení v okolí ploten vytváří tenkou vzduchovou vrstvu, na níž se pohybují čtecí/zapisovací hlavy. Vzdálenost hlav od disku je asi 0,3 až 0,6 mikronu. Pro každý povrch plotny má pevný disk elektromagnetickou čtecí a zápisovou hlavu s mikroskopickou cívkou. Hlavy jsou umístěny na jednom společném rameni a pohybují se zároveň.

Nejčastější příčiny poruch pevného disku (HDD)

Velmi složitá konstrukce, vysoké provozní rychlosti a náchylnost ke změně polohy a otřesům dělá diskům ideální podmínky pro poruchy a chyby. Při práci s nimi je nutné dodržovat jednu důležitou zásadu – nechat je fungovat v absolutním klidu a nehýbat s nimi. Zde je přehled nejčastějších příčin poruch:

  • otřesy a nevhodná manipulace s diskem v zapnutém stavu
  • náraz po pádu disku na zem
  • elektrický zkrat, výpadky, přepětí elektrické energie v síti
  • fyzické poškození pouzdra disku
  • mechanická závada materiálu v konstrukci disku
  • otřesy zapnutého notebooku po nečekaném probuzení z režimu spánku
  • prudké pootočení nebo posunutí zapnutého disku, externího disku, notebooku
  • zakopnutí o kabel a převrhnutí zapnutého (externího) disku
  • zestárnutí magnetického povrchu disku
  • smazání dat z disku omylem, nechtěné zformátování disku
  • porušení, popraskání protiprachové ochrany
  • odpojení disku od počítače v průběhu kopírování
  • polití disku vodou, čajem, kávou nebo jinou tekutinou

Statistiky poruchovosti pevných disků (HDD)

Tabulka uvádí poruchovosti disků u společnosti Datahelp za posledních 5 let. WD a Seagate jsou nejprodávanější disky, proto mají statisticky i nejvíce poruch. Poslední dobou přibývá poruch u disků Samsung. Souvisí to opět s tím, že se ve větším množství začaly prodávat až poslední 2 roky.

Samsung WD Seagate Hitachi IBM Fujitsu Toshiba Maxtor Quantum
5 % 34 % 30 % 9 % 4 % 3 % 6 % 8 % 1 %

Nejnovější problémy při záchraně dat z pevných disků (HDD)

Trh pevných disků se neustále vyvíjí a výrobci přicházejí s novinkami, které jsou rychlejší, mají větší kapacitu a jsou třeba menší nebo tišší. Odborníci zaměřující se na záchranu dat tak mají pořád plno práce, neboť musí vyvíjet nové postupy a principy, jak data z těchto nových disků umět efektivně (nebo alespoň nějak použitelně) zachránit. Co se děje nového?

Nový způsob připojování externích disku WD komplikuje záchranu dat

WD (Western Digital) u externích 2,5 a 3,5 palcových disku v kapacitách 500Gb a výš použil nové (a nepříliš dobré) řešení při připojování disku k počítači. Když se disk poprvé připojí k počítači, tak se nejdřív přihlásí první partition, která si vytvoří jakési virtuální CD. Z toho potom jedou určité ovladače. Toto řešení záchranu dat při poruše disku hodně komplikuje. Problém je, že je u disku tento proces připojování „napevno“ zapsán ve firmware, takže ho při záchraně nemůžeme obejít/odstranit. Dřív jsme v podobných případech externí disk jednoduše zformátovali a podobné komplikující řešení se z něj vymazalo. Teď už to ale bohužel nejde, takže jsme museli vyvinout jiný a bohužel komplikovanější postup pro obnovu dat.

Disky s kapacitou nad 500 GB od WD s 3 a více plotnami jsou více poruchové

WD (Western Digital) přišel nedávno na trh s 2,5 disky o kapacitách nad 500 GB (640GB, 750GB a 1 TB). Problémem u těchto disků je nově použitá konstrukce. Nemají klasickou konstrukci o výšce 2,5 palcového disku, ale dvojnásobnou. To znamená hlavně jiný počet ploten – 3 a více. Vzhledem k tomu, jak krátce jsou tyto disku v prodeji, začaly se jejich poruchy objevovat nezvykle brzo a v poměrně velké počtu. V porovnání s jinými novými disky je máme v Datahelpu na záchranu dat poměrně často.

Co si z toho jako uživatel obecně odnést? Asi to marketingoví pracovníci výrobců disků nebudou slyšet rádi, ale radíme neskákat hned po těch úplných novinkách. Už mnohdy se totiž ukázalo, že se u nich v zápětí projevila ještě řada chyb. Možná než mít jeden nový 1TB disk, tak je lepší si koupit dva 500GB disky.

Chcete se dozvědět více o záchraně dat z pevného disku, HDD? Přejděte na stránku Záchrana dat z HDD.

Potřebujete zachránit data z disku? Přečtěte si pokyny v sekci První pomoc, nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena